Nieoficjalny Portal Miasta Brzeska i Okolic 
  Home  |   Almanach  |   BBS  |   Forum  |   Historia  |   Informator  |   Leksykon  |   Linki  |   Mapa  |   Na skróty  |   Ogłoszenia  |   Polonia  |   Turystyka  |   Autor  
 

Zmarł ks. Władysław Mrówka były wikary w Słotwinie  (bap)  2020-02-25

Zmarł ks. Władysław Mrówka były wikary w Słotwinie

Ks. dr Władysław Mrówka zmarł 24 lutego. Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele parafialnym w Czarnym Potoku w czwartek (27 lutego) o godz. 13, po której ciało zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Kapłan urodził się 24 maja 1944 roku w Olszanie, jako syn Jana i Rozalii z domu Hejmej. Pochodził z parafii Czarny Potok. Egzamin dojrzałości złożył w 1965 roku w Nowym Sączu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 30 maja 1971 roku, w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Jazowsko (od 29 lipca 1971 roku), Straszęcin (od 8 sierpnia 1973 roku), Nowy Sącz – św. Kazimierza (od 17 czerwca 1978 roku), Brzesko - Słotwina (od 18 czerwca 1979 roku), Szczawa (od 5 września 1981 roku) i Męcina (od 14 sierpnia 1984 roku).

6 sierpnia 1986 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce. Z dniem 26 stycznia 1996 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Niepokalanego Serca NMP w Grabnie. Urząd ten pełnił do czerwca 1996 roku, a następnie podjął pracę duszpasterską oraz dydaktyczną w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji żytomierskiej na Ukrainie.

5 sierpnia 1998 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Trzcianie koło Mielca. Urząd ten pełnił do 1999 roku, a następnie mieszkał kolejno w parafiach: Biskupice Radłowskie, Jaworzna i Ujanowice. W latach 2001 – 2005 pełnił funkcję kapelana Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Nowym Sączu. Od 2005 roku mieszkał w Domu Sióstr Albertynek – Przytulisku im. św. Brata Alberta w Grywałdzie. Podejmował także pracę duszpasterską na Białorusi, w diecezji witebskiej.

W roku 1985 uzyskał doktorat z teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w roku 2001 doktorat na Wydziale Historyczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Opolskiego. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał 15 grudnia 1986 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w dniu 22 grudnia 1992 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

źródło: tarnow.gosc.pl

comments powered by Disqus


Copyright © 2004-2020 Zbigniew Stos Wszelkie prawa zastrzezone.
Uwagi, opinie i komentarze prosze przesylac na adres portal.brzesko.ws@gmail.com