Nieoficjalny Portal Miasta Brzeska i Okolic 
  Home  |   Almanach  |   BBS  |   Forum  |   Historia  |   Informator  |   Leksykon  |   Linki  |   Mapa  |   Na skróty  |   Ogłoszenia  |   Polonia  |   Turystyka  |   Autor  
 

Zmarł śp. Ks. Wacław Filipczyk – były wikary w Borzęcinie i Brzesku  (bap)  2024-02-06

Zmarł śp. Ks. Wacław Filipczyk – były wikary w Borzęcinie i Brzesku

Zmarł śp. Ks. Wacław Filipczyk – były katecheta w parafii pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie

W dniu 6 lutego 2024 roku zmarł śp. Ks. Wacław Filipczyk – były katecheta w parafii pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu, rezydent w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. Msza święta w kaplicy Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie w środę (7 lutego) o godz. 17.00. Msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym w Pogwizdowie w czwartek (8 lutego) o godz. 12.00, po której ciało śp. Zmarłego zostanie złożone na miejscowym cmentarzu.

Ks. Wacław Filipczyk urodził się 12 września 1929 roku w Woli Nieszkowskiej, jako syn Władysława i Wiktorii z domu Węgrzyn. Pochodził z parafii Pogwizdów. Egzamin dojrzałości złożył w Bochni w 1950 roku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1955 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Lubcza (od 16 listopada 1956 roku), Borzęcin (od 15 lipca 1958 roku), Piwniczna - Zdrój (od 28 sierpnia 1961 roku do 19 listopada 1961 roku), Wojnicz (od 1 sierpnia 1962 roku), Brzesko – NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła (od 20 czerwca 1972 roku), Bochnia – św. Mikołaja (od 8 sierpnia 1972 roku do 4 grudnia 1972 roku).

W dniu 29 sierpnia 1973 roku został mianowany katechetą w parafii pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. Stanowisko katechety pełnił do 26 października 1980 roku, a następnie zamieszkał w parafii Pogwizdów w charakterze rezydenta.

W styczniu 2024 roku zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1975 diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1979 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.

Ks. Marek Podgórski – notariusz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

comments powered by Disqus


Copyright © 2004-2024 Zbigniew Stos Wszelkie prawa zastrzezone.
Uwagi, opinie i komentarze prosze przesylac na adres portal.brzesko.ws@gmail.com