Prekursorzy powojennej sekcji narciarskiej Okocimskiego Klubu Okocimskiego
(Zbigniew Stós)
2025-02-17
Prekursorzy powojennej sekcji narciarskiej Okocimskiego Klubu Okocimskiego Bartosz Wesołowski w artykule opublikowanym w 2013 roku na brzesko.ws przedstawił w skrócie przedwojenną historię sekcji narciarskiej Okocimskiego Klubu Sportowego, która była podwaliną założenia Klubu (Okocimski Klub Narciarski) w 1933 roku, czytaj». Dodatkowe informacje na temat działalności sekcji narciarskiej w latach powojennych można przeczytać w artykule Mariusza Skocznia, również opublikowanym w 2013 roku na brzesko.ws, czytaj ». Artykuł ten bazuje na rękopisie Kroniki OKS, spisanej przez Jana Kormana, więcej». Z artykułu dowiadujemy się, że sekcję narciarską reaktywowano oficjalnie dopiero w 1958 roku, ale już wcześniej wielu młodych ludzi uprawiało w Brzesku narciarstwo rekreacyjnie, co zaowocowało dobrym rezultatem oficjalnej drużyny OKS w rajdzie narciarskim na trasie Krościenko-Szczawnica-Sucha Dolina, rozegranym w dniu 4 marca 1958 roku. Na zakończenie rajdu w Suchej Dolinie odbyły się zawody w slalomie gigancie na trasie o długości 1300m, na której było 56 bramek. Zawodnicy OKS w klasyfikacji ogólnej zajęli 5 miejsce pośród 17 startujących drużyn. Indywidualnymi rezultatami zawodów również były bardzo dobre miejsca: R. Pukalski – drugie, K. Wolak – trzecie, J. Głuch – dziewiąte i J. Gawlik – piętnaste. Niestety, w Kronikach OKS-u nie zachowały się żadne zdjęcia związane z działalnością sekcji narciarskiej w latach 1933-1969, chociaż jestem pewien, że wiele takich zdjęć leży zapomnianych w albumach rodzinnych i szufladach mieszkańców Brzeska. Dlaczego akurat teraz o tym piszę? Po pierwsze, mamy środek sezonu narciarskiego, a po drugie wśród zdjęć, jakie dostałem od Marka Mikulińskiego, znajdują się także zdjęcia brzeskich narciarzy amatorów, wśród których znajduje się Michał Mikuliński, piłkarz i działacz Okocimskiego. Niestety, nie wiadomo, dokładnie kiedy i gdzie zostały te zdjęcia zrobione. Przypuszczam, że są to pierwsze lata 50. ubiegłego wieku, czyli jeszcze przed oficjalną reaktywacją sekcji narciarskiej OKS. Poza Michałem Mikulińskim mogę jedynie zidentyfikować Włodzimierza Węgrzyna. O identyfikację pozostałych powojennych prekursorów brzeskich narciarzy proszę czytelników.  |  | Od lewej: Michał Mikuliński, NN, Włodzimierz Węgrzyn, NN, NN | Od lewej: Michał Mikuliński, NN, NN, Włodzimierz Węgrzyn, NN |  Pamiątkowe zdjęcie (kobiet i mężczyzn) biorących udział w zawodach narciarskich (drugi z prawej Michał Mikuliński) Zbigniew Stós
|