Nieoficjalny Portal Miasta Brzeska i Okolic 
  Home  |   Almanach  |   BBS  |   Forum  |   Historia  |   Informator  |   Leksykon  |   Linki  |   Mapa  |   Na skróty  |   Ogłoszenia  |   Polonia  |   Turystyka  |   Autor  
 

Kolejny problem w Czchowie, tym razem w związku z odsłonięciem "obelisku".  (bap)  2026-05-13

Kolejny problem w Czchowie, tym razem w związku
z odsłonięciem "obelisku" w dniu 9 maja 2026 r.

W sobotę, 9 maja 2026 r., na terenie Gminy Czchów odbyło się odsłonięcie „obelisku” poświęconego żołnierzom jednostek pancernych „Skorpion”. W związku z pojawiającymi się pytaniami czuję się zobowiązany do przedstawienia Mieszkańcom rzetelnego wyjaśnienia dotyczącego tej sprawy.

Gmina Czchów procedowała uzyskanie zgód na usytuowanie masztów, tablic informacyjnych oraz kamiennego „obelisku” przy czołgu. Decyzją Starostwa Powiatowego w Brzesku maszty zostały wyłączone z postępowania administracyjnego, ponieważ dla konstrukcji o wysokości do 6 metrów nie jest wymagane odrębne pozwolenie. Zgoda została natomiast wydana na montaż tablic informacyjnych. W przypadku kamiennego obelisku wydano decyzję odmowną, gdyż jego posadowienie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Prezes Stowarzyszenia Czchowska Gminna Wspólnota Inicjatyw Obywatelskich został poinformowany o tej decyzji, jednak mimo to nie zastosowano się do obowiązujących przepisów prawa budowlanego i obelisk został ustawiony obok czołgu. W konsekwencji uroczystość odbyła się w okolicznościach związanych z naruszeniem przepisów prawa budowlanego.

Dodatkowo wydarzeniu towarzyszył kontekst wypowiedzi radnego Jerzego Jankowskiego podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej, kiedy padły słowa: „…ja będę wnioskował i będę bardzo mocno pisał o tym w Internecie, żeby spalić ten sztandar i usunąć go z tego przybytku, którym jest szkoła czy OSP…”. Słowa te, odnoszące się do palenia sztandarów w kontekście niepojawienia się ich na uroczystości odsłonięcia obelisku, należy uznać za niedopuszczalne i skandaliczne. Do chwili obecnej nie doczekały się one ani przeprosin, ani jednoznacznego odcięcia się od nich przez Stowarzyszenie organizujące wydarzenie.

Burmistrz Czchowa jako organ odpowiedzialny za przestrzeganie prawa oraz dbałość o porządek publiczny, nie może swoim udziałem legitymizować działań prowadzonych z pominięciem obowiązujących procedur ani akceptować wypowiedzi nawołujących do bezczeszczenia sztandarów szkół i jednostek OSP.

Sztandary szkolne i strażackie są symbolami wartości, tradycji oraz wspólnoty lokalnej. Uczniowie i strażacy pełnią szczególną rolę społeczną i wychowawczą, dlatego nie mogą być traktowani instrumentalnie ani wykorzystywani jako element bieżących sporów czy walki politycznej. Ich obecność podczas uroczystości publicznych powinna wynikać ze wzajemnego szacunku, odpowiedzialności oraz właściwej współpracy, a nie z atmosfery napięcia, konfliktu czy presji.

Jako Burmistrz Czchowa pozostaję otwarty na współpracę przy wszelkich inicjatywach realizowanych z poszanowaniem prawa, wzajemnego szacunku oraz dobra wspólnego.

Z wyrazami szacunku,
Burmistrz Czchowa
Krzysztof Szot
9 maja 2026 r.

źródło: facebook.com/czchowum
Zamieszczono na brzesko.ws 10 maja 2026r.
Aktualizacja: Komentarz radnego Jerzego Jankowskiego

Szanowny Panię Burmistrzu,
Pańskie oświadczenie jest haniebne!!!

Trzeba było być obecnym podczas wczorajszej uroczystości, a nie dywersyfikować tego patriotycznego przedsięwzięcia.
Ponadto, proszę nie stulać teraz ludziom bajek i nie usprawiedliwiać siebie  i czegoś czego usprawiedliwić się nie da!

Pan dobrze wie, że w sierpniu lub wrześniu ubiegłego roku zawarł Pan porozumienie z prezesem Stowarzyszenia Czchowska Gminna Wspólnota Inicjatyw Obywatelskich, na podstawie którego kierowany przez Pana Urząd miał czas na zdobycie wszelkich pozwoleń. Oczywiście, jak Pan podjął działania w połowie kwietnia br., to trudno, aby zdążyć z uzyskaniem dokumentacji … .

Dziś Pan śmie zarzucać naruszenie przepisów prawa budowlanego w stosunku do posadowienia kamienia niezwiązanego trwale z podłożem? A co Pan robił przez te wszystkie 9 miesięcy? Dlaczego Pan nie uzyskał wymaganych prawem pozwoleń? O ile rzeczywiście takie pozwolenia były wymagane jako, że kamień ten powinien być traktowany jako dekoracyjny, gdyż powala na przepuszczalność wody, jako że nie stoi np. na płycie betonowej.

Zarówno powyższe, jak i brak Pańskiej obecności podczas tej uroczystości całkowicie Pana dyskredytuje.

Ponadto, nie zgadzam się na brak rzetelności i wręcz hejt z pańskiej strony rozpowszechniany za pomocą profilu Urzędu Miejskiego Miasto i Gmina Czchów na Facebooku. Profilu, którego prowadzenie opłacane jest z pieniędzy podatników, w tym także i moich.
Przeinaczanie kontekstu mojej wypowiedzi z ostatniej sesji Rady Miejskiej i sugerowanie jakobym namawiał do bezczeszczenia (spalenia) sztandarów jest działaniem nikczemnym.

Proszę sobie Panie Burmistrzu dobrze przesłuchać moją wypowiedź z sesji Rady, a nie kierować się w swojej retoryce insynuacjami rozpowszechnianymi przez anonimowy i hejterski profil „Czchowianin – Czchów Informacje z Gminy”. No chyba, że powyższy profil tak jak i profil gminny Miasto i Gmina Czchów prowadzi ta sama osoba …?

Kończąc, pragnę jednoznacznie stwierdzić, że Pańskie publiczne deklaracje otwartości na współpracę mają się nijak do rzeczywistości.
Z przykrością stwierdzam, że w całym 2-letnim okresie Pańskich rządów, z niewiadomych przyczyn uciekał Pan od deklarowanej współpracy, piętrząc ciągłe problemy mające zniechęcić do jakiejkolwiek aktywności.

Wstyd mi za to Pańskie oświadczenie i wstyd mi za to co Pan wczoraj zrobił.

Przypominam Panu, że ma Pan budować społeczność, a nie ją dzielić. To Pan ma poszukiwać rozwiązań i konsensusu z wszystkimi jej mieszkańcami, a nie odwrotnie. Jeśli Pan tego nie potrafi, bo to Pana przerasta, to proszę rozważyć zdanie piastowanego urzędu raczej wcześniej niż później.

Jerzy Jankowski

10 maja 2026 r.
(dzień przed nagłą śmiercią)

źródło: facebook.com

Od admina: Więcej komentarzy na stronie Gminy i Miasta Czchowa TUTAJ»

comments powered by Disqus


Copyright © 2004-2026 Zbigniew Stos Wszelkie prawa zastrzezone.
Uwagi, opinie i komentarze prosze przesylac na adres portal.brzesko.ws@gmail.com