Zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej
wróciły do kościoła w Maszkienicach
Po pięćdziesięciu latach stacje Drogi Krzyżowej wróciły do kościoła parafialnego pw. św. Józefa Rzemieślnika w Maszkienicach. Zanim jednak zostały ponownie zainstalowane we wnętrzu świątyni, przeszły niezbędne prace renowacyjne. Zakres konserwacji obejmował uzupełnienie ubytków, zabezpieczenie oraz odnowienie obramowań, w których umieszczone są obrazy przedstawiające poszczególne etapy Męki Pańskiej.
Stacje Drogi Krzyżowej, podobnie jak ołtarz główny, zostały wykonane specjalnie dla kościoła w Maszkienicach w pracowni artysty rzeźbiarza Stanisława Rogoża (1866–1948) w latach trzydziestych XX wieku. Po ukończeniu prac stacje umieszczono w nawie głównej kościoła parafialnego, gdzie pozostawały do połowy lat siedemdziesiątych XX wieku.

W 1975 roku, z okazji jubileuszu 50‑lecia istnienia parafii, ściany kościoła pokryto nową polichromią oraz mozaikowymi zdobieniami. Niestety stacje Męki Pańskiej zostały usunięte z kościoła i przeniesione do pierwszej plebani, gdzie pozostawały przez kolejne 20 lat.

W 1995 roku zakończono budowę nowej kaplicy cmentarnej i wówczas stacje przeniesiono do jej wnętrza. W pierwszej dekadzie XXI w stacje zostały poddane pierwszej renowacji pod kierunkiem Pani Sierka. W kaplicy cmentarnej pozostawały aż do roku 2025. Pod koniec ub. roku Proboszcz G. Nowak i Rada Parafialna postanowili poddać remontowi kaplicę cmentarną wraz ze stacjami, którą wykonano w pierwszych miesiącach bieżącego roku.

Po przeprowadzeniu renowacji podjęto słuszą decyzję o restytucji zabytkowych stacji Drogi Krzyżowej do wnętrza kościoła parafialnego. Zostały one umieszczone w kaplicach bocznych, ponieważ w nawie głównej znajdują się stacje wykonane w technice mozaiki. Przywrócone po 50 latach, stacje wzmocnią historycznie neogotycki charakter świątyni parafialnej w Maszkienicach.
Kościół Parafialny w Maszkienicach został wpisany w rejestr zabytków w 2007 roku.
Wojciech Legutko