Nieoficjalny Portal Miasta Brzeska i Okolic 
  Home  |   Almanach  |   BBS  |   Forum  |   Historia  |   Informator  |   Leksykon  |   Linki  |   Mapa  |   Na skróty  |   Ogłoszenia  |   Polonia  |   Turystyka  |   Autor  
 

Dworzec autobusowy w Brzesku w budowie.  (bap)  2015-05-20

Dworzec autobusowy w Brzesku w budowie.

".....W planach jest budowa nowoczesnego dworca autobusowego. Obiekt powstanie niedaleko ulicy Solskiego: z jednej strony ruch tych pojazdów zostanie „wyprowadzony” ze ścisłego centrum miasta, z drugiej obiekt w gruncie rzeczy zostanie zlokalizowany blisko magistratu i niedaleko „Starówki” (do centrum z dworca będzie 10 minut spacerkiem). Nowy dworzec autobusowo – busowy będzie połączony z małą galerią handlową. To dodatkowe miejsca pracy. Inwestorem jest firma prywatna....."

Dziennik Polski 18.03.2011


Zdjęcia placu budowy - maj 2015 r.




Pozwolenie na budowę jest ważne trzy lata

Renata Krupa-Dabrowska 12-03-2012, ostatnia aktualizacja 12-03-2012 02:00

- Otrzymałem pozwolenie na budowę budynku usługowego. Budowę rozpocząłem, ale nigdy nie zakończyłem, ponieważ zabrakło mi środków na jej kontynuację. Z tego powodu wyjechałem na 10 lat za granicę. Teraz wracam i chcę szybko skończyć budowę. Czy mogą wynająć ekipę i rozpocząć roboty czy też najpierw muszę odnowić pozwolenie. A jeśli okaże się, że pozwolenia nie dostanę, bo zmieniły się np. plany zagospodarowania? Czy w takiej sytuacji gmina musi mi przyznać odszkodowanie?

Pozwolenie na budowę jest ważne tylko trzy lata. Wyraźnie mówi o tym art. 37 prawa budowlanego. Zgodnie z nim decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym stała się on a ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. W przypadku czytelnika ten okres jest sporo dłuższy.

Nie może więc kontynuować rozpoczętej przed 10. laty budowy budynku. Powinien ponownie wystąpić do starostwa o nowe pozwolenie na budowę. Wcześniej radzę sprawdzić czy dla terenu, na którym zamierza budować obowiązuje miejscowy plan. Od 1 stycznia 2004 r. w wielu gminach przestały obowiązywać stare miejscowe plany. Wiele z nich uchwaliło już nowe plany, ale nie wszystkie. Nie oznacza to, że na terenach pozbawionych planów nie można w ogóle budować.

Jest to możliwe, ale zanim uzyska się pozwolenie na budowę, trzeba zdobyć decyzję ustalająca warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydaje ją wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Może być i tak, że działka, na której czytelnik zamierza budować została przeznaczona w nowym planie pod publiczną inwestycję, np drogę. Aby się o tym przekonać trzeba udać się do siedziby gminy. Oczywiście zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że działka w nowym planie straciła na atrakcyjności, tzn. nie można z niej (lub jej części) korzystać w dotychczasowy sposób. Wtedy można wystąpić do gminy o odszkodowanie lub jej odkupienie. Gmina może zaoferować także inną nieruchomość. Mówi o tym art. 36 ustawy o o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

źródło: prawo.rp.pl

comments powered by Disqus


Copyright © 2004-2020 Zbigniew Stos Wszelkie prawa zastrzezone.
Uwagi, opinie i komentarze prosze przesylac na adres portal.brzesko.ws@gmail.com