|
Zdjęcia z prywatnego archiwum żołnierza Wehrmachtu stacjonującego w 1941 r. w okupowanym Brzesku W minionym roku dzięki pasji i uprzejmości Marka Sukiennika, mieliśmy możliwość zobaczyć po raz pierwszy wiele nieznanych do tej pory fotografii związanych z historią naszego miasta.
Zdjęcia te pochodziły z prywatnych zbiorów:
1. austriackiego oficera (o nieznanych personaliach), stacjonującego z 59 pułkiem piechoty z Beregenz w Brzesku. 2. niemieckiego żołnierza stacjonującego w Brzesku na jesieni 1939 r. Poniżej prezentowane zdjęcia pochodzą z prywatnego albumu żołnierza Wehrmachtu stacjonującego w Brzesku w 1941 r.
Przed budynkiem warzelni Browaru "Okocim"
Podpis: "zwiedzając browar w Brzesku początek kwietnia 1941"
Zdjęcie pod Florianem
Podpis: "przyjaciele z kompani piekarskiej, Brzesko kwiecień 1941" W głębi zdjęcia (pomiędzy budynkami stojącymi w Rynku) widać zrujnowaną synagogę (bez dachu) stojącą przy dzisiejszej ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Załadunek chleba
Podpis: "załadowany ostatni chleb w Brzesku 11 kwietnia 1941" Dlaczego "ostatni chleb" ? Być może przenosili się dalej na wschód? Niestety nie wiadomo, gdzie ta polowa piekarnia mieściła sie w Brzesku. Może czytelnicy mają w tej sprawie jakieś informacje? Patrząc na liczbę piekarzy wygląda na to, że musieli piec chleb dla dość licznej jednostki (batalionu?). Poza tymi trzema podpisanymi zdjęciami, w albumie "piekarza" znajdują się zdjęcia pokazujące warunki zakwaterowania jego kompani. Nie wiadomo czy zdjęcia te zrobione były w Brzesku. Gdzie żołnierze Ci byli zakwaterowani, tego się zapewne nigdy już nie dowiemy.
A inni w zabudowaniach na terenie Browaru?
Opracował Zbigniew Stós we współpracy z Markiem Sukiennikiem - właścicielem prezentowanych zdjęć. 7 stycznia 2013 r. |