|
Pozytywnie zakręcony
Każdy ma jakieś zainteresowania, każdy ma jakieś hobby.
Większość z nas wykonuje zawód, który - w mniejszym lub większym stopniu
- daje mu satysfakcje. Osobą, która ma nietuzinkowe hobby jest Pan
Adam BASISTA - na co dzień mieszkający w Krakowie, ale blisko
związany z rodzinną miejscowością USZEW. W ciągu ponad 30-tu lat, udało
mu się zgromadzić sporą kolekcję różnych zabytkowych eksponatów,
staroci, itp. Jednym słowem Pan Adam stworzył swego rodzaju prywatną
izbę pamięci, która znajduje się w Jego prywatnym domu w Uszwi.
- Od ponad 30-tu lat, niemalże w każdą niedzielę
odwiedzam krakowską giełdę staroci, gdzie zawsze znajduje dla siebie coś
interesującego. To już taki swoisty„nałóg”-
mówi Pan Adam.
Trudno powiedzieć, co jest najcenniejszym eksponatem w
zbiorach Pana Adama. Nie sposób jest wszystko opisać. Niewątpliwie na
uwagę zasługuje oryginalny zbiór pieśni Horacjusza z 1775 roku
dedykowany królowi polskiemu Stanisławowi Augustowi. W kolekcji Pana
Adama znajduje się także XIX-to wieczny świecznik, samowar oraz jeden
pierwszych modeli aparatów fotograficznych, tzw. aparat z szybką (bez
kliszy). W zbiorach możemy także znaleźć semafor kolejowy z okresu
międzywojennego i wiele innych - bardzo interesujących antyków.
Pan Adam Basista urodził się w Uszwi, z którą jest od
dawna emocjonalnie związany - mimo, iż większą część swojego życia
spędził w Krakowie. Z zawodu jest elektrykiem. Pochodzi z rodziny o
bardzo bogatych tradycjach kulturalnych, z której niewątpliwie wyniósł
zamiłowanie do muzyki, kultury i sztuki - a także kolekcjonerstwa. Jego
dziadek oraz Jego ojciec - obaj z zawodu stolarze - przez kilkadziesiąt
lat grali na trąbce i skrzypcach. On także - jak sam mówi - często
przygrywa sobie na trąbce „dla poprawy samopoczucia”.
Pan Adam
odziedziczył po swoich przodkach, również część talentu artystycznego.
Dla własnej satysfakcji, rzeźbi różne drewniane figurki i inne
rękodzieła artystyczne. Niedawno właśnie wyrzeźbił przepiękną kapliczkę
z figurką Pana Jezusa Frasobliwego. Warto dodać, że Pan Adam jest
stryjecznym bratem (po kądzieli) - nieżyjącego już - Tadeusza Kożucha,
członka legendarnego zespołu ANAWA, w którym występował m.in. Marek
Grechuta, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki i inni artyści krakowscy.
Pan
Adam Basista jest laureatem konkursu zorganizowanego przez redakcję
„Wieści Gminnych” z okazji 15-lecia gazety w kategorii „pozytywnie
zakręcony”. Z tej okazji otrzymał pamiątkową statuetkę.
Pan Adam Basista chętnie nawiąże kontakt z osobami o
podobnych zainteresowaniach - mającymi podobne hobby.
Marek Białka
grudzień,
2007 |